Dach, na którym można odpocząć?

DACH, NA KTÓRYM MOŻNA ODPOCZĄĆ ?

Zielona przyszłość budownictwa

Większość inwestorów budujących własny dom stoi przed dylematem: dachówka czy blacha? To powoli robi się nudne. Na szczęście dostępne są już rozwiązania dla ludzi z fantazją, którzy ponad wszystko cenią sobie piękno, praktyczność i bliskość natury. Zielone dachy mogą wkrótce stać się częstym elementem naszego architektonicznego krajobrazu.

Europa stawia na zielone dachy

Zielone dachy są już bardzo popularne w wielu krajach, szczególnie we Francji, Niemczech, Holandii, Stanach Zjednoczonych i całej Skandynawii. Szczególną popularność zdobyły sobie zielone dachy wykonywane w technologii ekstensywnej z uwagi na prostotę, lekkość i ekonomiczność rozwiązań. Do tej pory Icopal zainstalował W Europie i Stanach Zjednoczonych ponad 35 milionów m2 dachów zielonych w tej właśnie technologii. Nadszedł czas na przeniesienie tych doświadczeń na polski grunt.

Na czym to polega?

Ekstensywne dachy zielone marki Icopal wykorzystują rośliny mające duże zdolności regeneracyjne , przystosowane środowiskowo do regionów sucholubnych. Są obsadzane przede wszystkim pięknie kwitnącymi rozchodnikami oraz ziołami. Bioróżnorodne środowisko roślin uzupełnia mech. Wbrew pozorom ekstensywne dachy zielone Icopal nie są porośnięte trawą. Trawa jest nośnikiem chwastów, wymaga

także koszenia, co mogłoby znacznie utrudniać eksploatację dachu. Największym atutem rozwiązania Icopal jest jego niewielki ciężar po zainstalowaniu na dachu i niewielka grubość warstw retencyjno – drenażowo – wegetacyjnych. W stanie w pełni nasyconym wodą, warstwy dachu o 5 cm grubości, ważą zaledwie 55 kg/m2 (bez uwzględnienia termoizolacji). Zasadniczą częścią dachu zielonego są warstwy hydroizolacyjne, warstwy drenażowe oraz retencyjne magazynujące wodę opadową oraz gotowa mata wegetacyjna z ukorzenionymi i zielonymi roślinami, dostarczana na budowę wprost z pól uprawnych. Rozwija się ją na dachu bezpośrednio z rolki, co znacznie skraca czas prac. Natychmiast po zainstalowaniu wszystkich warstw na połaci dachu jest on gotowy do pełnej eksploatacji i przejmuje wszystkie funkcje w środowisku naturalnym, dla których został stworzony.

Dlaczego zielony dach?

Zielone dachy są często stosowane w przestrzeni miejskiej, ponieważ doskonale łagodzą klimat i zmniejszają hałas uliczny. Chłoną także do 20% pyłów i szkodliwych gazów. Nie bez znaczenia jest fakt, że doskonale regulują klimat i poziom wilgotności, przy okazji odbierając i zatrzymując ok. 50% wód opadowych. Ale chyba najważniejszy jest ich niepowtarzalny wygląd dający odpoczynek dla oczu i ducha.

Abud - Zielony Dach Icopal
Przejdź do kolejnej strony
pixelpixel