Jaki wybrać styropian - szary czy biały?

Abud - jaki wybrać styropian

SZARY CZY BIAŁY?

Temat izolacji cieplnej budynków jest dziś szczególnie istotny z punktu widzenia inwestorów. Koszty ogrzewania budynków rosną, co motywuje do sięgania po lepsze rozwiązania termoizolacyjne. Tutaj pojawia się dylemat – który styropian wybrać? Szary czy biały?

Plusy szarego styropianu

Szary styropian różni się od tego klasycznego, białego typem surowca, z którego jest wykonany. Uszlachetniające dodatki (np. kompozycje grafitu) dodane do cząsteczek polistyrenu spienialnego nadają mu szary/grafitowy kolor i sprawiają, że wykonane z niego płyty posiadają lepsze o ok. 25% parametry izolacyjności. Dzięki temu można stosować cieńszą warstwę ocieplenia. 15-centymetrowa warstwa grafitowej izolacji daje zbliżony efekt do warstwy 20-centymetrowej styropianu białego, jednocześnie pozwala oszczędzić na odpadach, długości kołków, a także płytszych ościeżach (węgarkach) i obróbkach blacharskich.

Oczywiście musi to być produkt wysokiej jakości. Styropian Knauf Therm EXPERT Fasada/Dach/Podłoga 31 posiada wyjątkowo niski współczynnik przewodzenia ciepła 0,031 W/mK oraz dużą wytrzymałość na rozciąganie (TR = 100 kPa).

Szary styropian nadaje się na wszelkie powierzchnie – sprawdzi się przy ocieplaniu ścian, posadzki (także przy ogrzewaniu podłogowym) i dachu. Jest idealny do ocieplania tarasów, balkonów i loggi, ponieważ mniejsza grubość styropianu nie ogranicza powierzchni użytkowej.

Abud - Knauf Therm szary

Biały styropian na większe powierzchnie ścian

Biały styropian ma niższą cenę za 1m3 w porównaniu do swojego szarego odpowiednika, jednak patrząc z perspektywy całości inwestycji w ocieplenie domu jednorodzinnego, różnica ta jest niewielka (dla elewacji o powierzchni 200m2, ta różnica wynosi tylko ok. 300 PLN, pamiętając, że warstwa białego styropianu musi być grubsza). Przy dużych inwestycjach (np. ocieplanie bloków) wciąż jednak najczęściej wybiera się klasyczny wariant.

Biały styropian Knauf Therm TECH Fasada 40 posiada 0,040 W/(mK) i wytrzymałość na rozciąganie (TR) = 100 kPa. Parametry te przy zastosowaniu odpowiedniej grubości warstwy ocieplenia także gwarantują optymalizację kosztów ogrzewania, co jest szczególnie istotne dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

Bez względu na to, na jaki styropian się zdecydujemy, pamię- tajmy również o odpowiedniej jakości kleju. Knauf Therm EXPERT to poliuretanowy klej do styropianu, który nie zawiera rozpuszczalników, a jego aplikacja odbywa się przy użyciu wygodnego pistoletu.

Abud - Knauf Therm biały
Przejdź do kolejnej strony
pixelpixel